چندی پیش هنگام مشاهده اخبار از تلویزیون مصاحبه آقای علی کریمی پس از باخت پرسپولیس علیه الهلال را دیدم ، که ایشان در اوج عصبانیت اشکال کار تیم خود را از خبرنگار جویا می شد . هرچند اهل ورزش فوتبال آن هم از پشت شیشه تلویزیون نیستم و شاید تخصصی در این زمینه هم نداشته باشم لکن یک اصل را خوب می دانم که به نظرم می رسد قریب به اتفاق مشکلات نه تنها تیم پرسپولیس بلکه اکثر دیگر تیمهای فوتبال کشورمان به همان اصل بر می گردد .

یاد دارم چندین سال پیش یکی از بازیکن های معروف همین تیم به نام آقای انصاریان( که در آن زمان موهای بلند و قیافه ای آنکادر کرده داشت) در برهه ای دچار ضعف و افت تکنیکی در چندین بازی پی در پی شده بود ، به طوری که تمامی طرفداران و مربیان و مسئولین باشگاه دچار نارضایتی نسبت به ایشان شده بودند و این امر در رسانه ها نیز جنجال به پا کرده بود . در همان زمان شبکه خبر در مصاحبه ای تلفنی با آقای غلام پیروانی نظر ایشان را در این مورد جویا شد و از وی پرسید اگر شما به جای مربی تیم بودید با این بازیکن چه می کردید ؟ آقای پیروانی در جواب مجری برنامه ، بدون مقدمه و صریح گفت : "اولین کاری که می کردم به آقای انصاریان اجبار می کردم موهای خود را کوتاه کند !"
مجری برنامه که نمی توانست ارتباط این مسئله را با اصل قضیه هضم کند با تعجب و حیرت فراوان توضیحات بیشتری از این مربی درخواست کرد . آقای غلام پیروانی هم با همان لهجه زیبا و شیرین خود گفت : "ببینید آقای فلانی بازیکنی که به دنبال قر و فر خودش باشه و هر دفعه سانتی مانتال بیاد تو زمین به درد نمی خوره !*"

این حرف غلام پیروانی از همان زمان در ذهن من ماند و الان باخودم فکر می کنم که ای کاش امروزه فوتبالیست های ما به همان سطح اکتفا کرده و فقط به فکر قر و فر خود می بودند . متاسفانه در سالهای اخیر به وضوح شاهد آن هستیم که انواع فسادهای اخلاقی در بین برخی فوتبالیستها و باشگاه های کشورمان رو به رشد بوده و این امر انقدر رواج دارد که انگار دیگر به امری طبیعی برای همه تبدیل شده است  . به نظر می رسد واقعیت این باشد که متاسفانه ما می خواهیم به سبک غربی ها اما با قواعد خودمان فوتبال را اداره کنیم و پر واضح است که این امکان پذیر نخواهد بود .

مشخصا فاصله گرفتن از دستورات الهی در هرکاری موجب غفلت و فراموشی افراد از هدف زندگی و خارج شدن از مسیر تکامل بشری می شود .

به عقیده نگارنده فوتبال امروز کشور دچار این ضعف(بخوانید بحران) شده است و مادامی که فوتبالیست های ما الگوهای خود را انسانهای لامذهب غربی قرار داده باشند روز به روز پسرفت خواهیم کرد .

 

* نقل به مضمون

پ.ن :

1- قصد آسیب شناسی نداشتم  به دلایل عدم تخصص و حوصله !

2- با وارد شدن انسانهای با سابقه خوب به فوتبال مخالف نیستم لکن به نظرم آقای رویانیان اشتباه بزرگی مرتکب شد . شاید اگر به جای تیم پرسپولیس تیم دیگری انتخاب کرده بود قضیه قابل هضم  بود

3- اگر مابقی مربیان فوتبال هم اخلاق غلام پیروانی را داشتند که حتی تمرین های خود را با دعا و توسل آغاز کنند(مداحی کردنشان پیش کش) شاید وضعیت فوتبال امروز ما اینگونه نبود

4- گاهی اوقات احساس می کنم فوتبال امروز کشورمان جز ننگ ارمغانی برایمان نداشته است!