نمک حوصله تا کی به دل ریش زدن      /     سر غم بر در و دیوار دل خویش زدن

حقیقتا تحلیل و درک واقعه نه دی بسی سخت است . حتی اگر یکسال از واقعه گذشته باشد و به قول دوستمان حسین قدیانی عزیز "و ما ادرئک ما 9 دی"  و تو چه می دانی که 9 دی چیست !

آری نمی توان درک کرد ؛ شاید عده ای این چیزها برایشان غیر قابل باور باشد ؛ اما اینها چیزی جز حقیقت نیست . چطور می توان درک کرد احساس نوجوانی 12 ساله را وقتی هنگام راهی شدن به راهپیمایی از مادر خود سوال می کند ، مادر اگر من شهید شدم ، شما چه می کنید ؟ !

اگر شما به جای آن مادر بودید جواب فرزندتان را چه می دادید ؟

به جرات می توانم بگویم تمام کسانی که در راهپیمایی نه دی شرکت کردند (خاصه در تهران) با تمام وجود از جان خویش در راه جمهوری اسلامی گذشته بودند . یادم هست وقتی متوجه شدم قرار است مادرم به همراه برادر کوچکم به این راهپیمایی بروند ، دلم برایشان به شور افتاد و پیش خودم فکر می کردم ، چه لزومی دارد در زمان و مکانی که احتمال درگیری است مادرها و بچه ها -که قدرت دفاع از خودشان کمتر است- نیز حضور داشته باشند ! (دلیل این دلشوره نیز چیزی نیست جز احتمال درگیری شدید در آن زمان و مکان)

و این خود گواهی است برای اثبات ادعایم و گواه تر آن سوال برادر 12 ساله ام از مادرم است . و آیا انگیزه اینها جز برای حفظ جمهوری اسلامی و جز عشق به ولایت فقیه است ؟ و چه زیباست وقتی می نگری که جمهوری اسلامی چقدر فدایی دارد .

تا بسیجی به تن زخمی خود جان دارد     /    مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد

تا بسیج است علی یکه و تنها نشود             /        بسته ی فتنه انواع رسنها نشود

شاید عده ای وقتی امام خامنه ای(مد) بعد از واقعه 9 دی فرمودند این روز در تاریخ ثبت شد ، نتوانستند بفهمند و چه بسا به سخره گرفتند . ولیکن بعد از گذشت یکسال از واقعه به وضوح می توان دلیل آن صحبت حضرت ماه را (حداقل شاید به مقدار کمی) درک کرد .

پی نوشت :

روزها دل طلب روز “۹ دی” می کرد      /      جان هوای می “ساندیس” و لب “نی” می کرد‏

هر ستاره که در این بادیه ، مه پیما بود     /      چهارشنبه ، هوس عشق پیاپی می کرد

 

بعد نوشت :

امام خامنه ای(مد) : مطمئن باشید که روز نهم دىِ امسال هم در تاریخ ماند؛ این هم یک روز متمایزى شد. شاید به یک معنا بشود گفت که در شرائط کنونى - که شرائط غبارآلودگىِ فضاست - این حرکت مردم اهمیت مضاعفى داشت؛ کار بزرگى بود. هرچه انسان در اطراف این قضایا فکر میکند، دست خداى متعال را، دست قدرت را، روح ولایت را، روح حسین بن على (علیه السّلام) را مى‌‌‌بیند. این کارها کارهائى نیست که با اراده‌‌‌‌ى امثال ما انجام بگیرد؛ این کار خداست، این دست قدرت الهى است؛ همان طور که امام در یک موقعیت حساسى - که من بارها این را نقل کرده‌‌‌‌ام - به بنده فرمودند: «من در تمام این مدت، دست قدرت الهى را در پشت این قضایا دیدم». درست دید آن مرد نافذِ بابصیرت، آن مرد خدا