حدود بیش از 8 ماه و اندی پیش طرحی شامل پنج صفحه خدمت تنی چند از مسئولین شهر و استان ارائه شد ، که سه صفحه ابتدایی آن علاوه بر گلایه مندی از عدم توجه مسئولین به این امر ، خود دلایلی متقن بر لزوم اجرای طرحِ ارائه شده بود .

اما قضیه چه بود :

چند وقتی است (قبل از ایام عید90 ) شاهد نصب تابلوهای جدید اسامی و راهنمای خیابانها در سطح شهر هستیم که انصافا کار خوب و جدیدی بود چرا که ضعف در این مقوله از مدتها پیش در شیراز به طور محسوس قابل لمس بود . همین امر توجه ما را به تابلوهای در سطح شهر معطوف کرد به گونه ای که کم کم متوجه پدیده ای عجیب در بین آنها شدیم و آن چیزی نبود جز حذف تدریجی پیشوند زیبای شهید از اسامی خیابانهایی که به نام شهدا مزین شده اند .

همین شد که درصدد شدیم نامه ای خطاب به مسئولین نوشته و آنها را متوجه این غفلت کنیم لکن ادعای ما این بود که متاسفانه برخی مطالب پس از 32 سال هنوز در فرهنگ مردم جا نیفتاده و تاسف بارتر اینکه حتی مذهبی های ما نیز به این گونه موارد توجهی ندارند و علت عمده آن را در عدم توجه و یا غفلت مسئولین می توان نام برد . و مصداق بارز آن همین حذف نام شهید حداقل از ظاهر شهر است که نتیجه اش حذف تدریجی این نامها از زندگی عادی مردم می باشد . ( البته بنا را بر غفلت مسئولین گذاشتیم نه عامدانه بودن آن ! )

بهر روی طرحی را برای برون رفت از این معضل ( حذف شدن تدریجی نام شهدا ) به مسئولین ارائه کردیم مبنی بر مصور کردن تابلوی خیابانهایی که به نام شهداست ، به عکس آن شهید . این طرح شامل اهداف و تاثیرات آن و همراه با جزئیات فراوانی به صورت مکتوب بود . (راستی چرا باید شاهد تعداد کثیر بلیبورد های تبلیغاتی با ژست های مختلف بازیگران در سر چهارراه ها و میادین شهر باشیم اما عده ای از شهروندان چهره ی صاحب نام معروفترین بلوار شهرشان (شهید چمران) را نشناسند ...)

تنها نتیجه ای که ارائه این طرح به مسئولین ، در برداشته است را می توانید به صورت مصور در ادامه مطلب مشاهده کنید ؛ قضاوتش هم با خودتان . لیکن ما مکلف به وظیفه هستیم نه نتیجه .

حکایتش این است :  

    گفتم : می دانی یا علی یعنی چه ؟  . . . از جا برخاست !

........... تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل !

 

لازم نوشت :

1 – طرح مذکور در فروردین ماه 1390 همراه با گلچینی از عکسهای مربوطه خدمت چند تن از مسئولین شهر ( مشاور استاندار ،  شهردار شیراز ، فرماندار سابق و . . . ) ارائه شد . هرکس مایل بود می تواند با ذکر ایمیل فایل طرح را با جزئیاتش دریافت کند . (البته پس از بررسی)

2 – این طرح بیشتر از همه به شهرداری مربوط است . اما به دلایلی - از جمله اینکه شاید برخی دغدغه هایشان نسبت به این مسائل بیشتر باشد – به عنوان یک طرح فرهنگی به برخی دیگر هم ارائه شد. از طرفی هم بنا نیست به هر قیمتی راضی به اجرای طرح باشیم فلذا به جای برخی افراد صلاح دیدیم با زیر مجموعه آنها درمیان گذاریم  !

3 – در ابتدای امر تصورمان بر غفلت مسئولین بود لیکن با گذشت بیش از 8 ماه از ارائه طرح و همچنین با توجه به اینکه نصب تابلوهای جدید در سطح شهر کماکان ادامه دارد ، متاسفانه شاهد هستیم قریب به اتفاق تابلوهای جدید (که حتی بعد از این قضیه نصب شده اند) از نوشتن نام شهید در آنها سرباز زده شده است . (مثل تابلوهای جدیدی که در پل معالی آباد- فلکه قصردشت – پل یادگار امام و ... نصب شده اند) با این حساب بر ما مسجل شده که ظاهرا از سوی عده ای این کار عمدی است .

4- خیابانهایی نیز وجود دارند که تابلوی آنها در یک سر خیابان پیشوند شهید دارد ، اما در سر دیگر (که تابلوی آن عوض شده) پیشوند شهید از نام آنها حذف شده است مانند : خیابان شهید فلاحی ، شهید جهان آرا و حتی شهدای رهپویان وصال ... !

 

این مطلب در :

شیرازه 

حزب الله شیراز

رکنی نیوز

روایت


ادامه مطلب ...